Cena
-
od
do
Szkolenia BHP i PPOŻ. – zadbaj o bezpieczeństwo pracowników
Każdy nowo zatrudniony pracownik w firmie musi przejść obowiązkowe szkolenie BHP. Celem szkolenia BHP jest zapoznanie nowej osoby z zasadami bezpieczeństwa, jakie panują w zakładzie pracy oraz na jego stanowisku pracy. Pracodawca musi zorganizować szkolenie BHP, ponieważ wymagają tego konkretne przepisy prawa (Kodeks pracy).
Pracownik musi przejść przez dwa typy szkoleń. Chodzi o szkolenia BHP wstępne i szkolenia BHP okresowe. Tego typu kursy zawsze odbywają się w godzinach pracy (nie mogą być krótsze, niż 3 godziny lekcyjne), a ich zakres jest ściśle dopasowany do stanowiska.
Szkolenie BHP wstępne – dla kogo?
O jednej grupie osób, które muszą przejść szkolenie BHP, już wspomnieliśmy. Kolejne grono stanowią studenci – stażyści, praktykanci oraz uczniowie szkół zawodowych, którzy w danym zakładzie pracy/firmie są przyuczani do zawodu.
Podczas szkolenia wstępnego pracownik przechodzi tzw. instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. W części związanej z instruktażem pracownik otrzymuje informacje związane z zapisami Kodeksu Pracy, druga część jest związana ze stanowiskiem, na jakie nowy pracownik został zatrudniony. Co ważne, kursant, nie może rozpocząć wykonywania swoich obowiązków przed ukończeniem szkolenia, jeśli:
• został zatrudniony na stanowisku robotniczym albo takim, gdzie będzie narażony na działanie czynników szkodliwych;
• został przeniesiony na inne stanowisko;
• jest praktykantem.
W instruktażu stanowiskowym najważniejsze jest, żeby szkoleniowiec poinformował pracownika o zagrożeniach, które mogą wystąpić na jego stanowisku pracy. Ponadto dowiaduje się, jak może się przed tym zagrożeniem chronić. To szkolenie BHP jest precyzyjne, a kursant dostaje komplet wiadomości na temat wszystkich czynności związanych z jego pracą. Kolejny etap to już praktyka, pracownik pod okiem instruktora ma samodzielnie wykonać zadania. Jeśli mu się powiedzie, jest gotowy na sprawdzian.
Jeśli zaś chodzi o szkolenie BHP okresowe, to wykonuje się je po to, aby ugruntować wiedzę na temat bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie. Inny powód to aktualizacja wiedzy – przepisy się zmieniają, a obowiązkiem pracodawcy jest zapoznanie swoich podwładnych z nowymi wytycznymi (pierwsze takie szkolenie powinno się odbyć pół roku od momentu zatrudnienia, kolejne co 5 lat).
Szkolenia ppoż. – dlaczego są ważne?
Tylko wiedza i praktyczne umiejętności mogą pomóc nam w momencie zagrożenia życia. Dlatego nie wolno bagatelizować szkoleń ppoż. dotyczących zasad prawidłowej ochrony przeciwpożarowej. Ich cel jest bowiem jeden, odbywamy je po to, abyśmy potrafili właściwie chronić nasze życie, zdrowie, dobra materialne czy środowisko w razie zagrożenia. Dlatego art. 4 ust. 1 ustawy o ochronie przeciwpożarowej nakłada na każdego właściciela lub użytkownika budynku obowiązek zapewnienia właściwej ochrony przeciwpożarowej osobom przebywającym wewnątrz. Pracodawca musi m.in. zaznajomić pracowników z przepisami przeciwpożarowymi, dlatego w każdym miejscu pracy zatrudniona jest osoba odpowiedzialna za temat ochrony przeciwpożarowej.
Jeśli szukasz rozwiązania, które pozwoli Ci kompleksowo zaopiekować się tematem, zgłoś się do nas. W Supon proponujemy szkolenia ppoż. połączone z praktycznym użyciem podręcznego sprzętu gaśniczego. Szkolenia prowadzą wysokiej klasy specjaliści z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Ponadto nasza firma oferuje opracowanie specjalistycznych instrukcji przeciwpożarowych w oparciu o rozporządzenie MSWiA i przepisy branżowe.