Producent
Cena
-
od
do
384,00 zł
Cena netto: 355,56 zł
69,00 zł
Cena netto: 63,89 zł
Dezynfekcja wody
Dezynfekcja wody, czyli inaczej odkażanie wody polegające na eliminacji szkodliwych drobnoustrojów chorobotwórczych (takich jak bakterie, archeowce, pierwotniaki, grzyby, wirusy) oraz ich form przetrwalnikowych tak, aby woda nadawała się do spożycia i odpowiadała wymaganym normom czystości.
Rola wody w życiu człowieka
O tym, jak ogromne znaczenie dla życia człowieka ma proces dezynfekcji wody (zwłaszcza w miejscach, gdzie występuje ona w niedoborze albo jest zanieczyszczona), nie trzeba dziś nikogo przekonywać. Woda, tak jak powietrze, jest nam niezbędna do funkcjonowania – to źródło życia. Wiemy, że człowiek potrafi przetrwać bez jedzenia nawet przez 2 miesiące (potwierdzają to badania naukowe), ale bez wody jedynie kilka dni. Dlatego tak bardzo potrzebna jest nam dezynfekcja wody – w czasach, kiedy ludzi na ziemi przybywa, ale wody już nie.
Na naszej planecie nie występują organizmy żywe, które są w stanie funkcjonować bez wody. Dlatego od tysiącleci człowiek osiedla się zawsze blisko rzek, jezior, mórz i oceanów, ponieważ wszystkie te akweny są dla niego gwarancją przetrwania.
Jakie są główne zadania wody? W naszym organizmie transportuje tlen i składniki odżywcze oraz wspomaga wszystkie procesy życiowe (nie bez powodu w mediach ciągle słyszymy apele o to, żeby dziennie wypijać 1,5 l wody). Reguluje ciepłotę ciała, odpowiada za wydalanie produktów przemiany materii i procesów trawienia. Chroni: mózg, rdzeń kręgowy, gałkę oczną, ale też płód u kobiet w ciąży.
Czy dezynfekcja wody jest konieczna?
Tak, ponieważ woda, którą pozyskujemy ze źródeł naturalnych, może zawierać wirusy czy inne bakterie – musi być poddana profesjonalnej dezynfekcji, zanim trafi do powszechnego użytku. Które źródła wody są narażone na zanieczyszczenie? Zwłaszcza powierzchniowe ujęcia wody oraz płytkie studnie, rzadziej studnie głębinowe. Najczęściej dochodzi tam do bakteriologicznego skażenia wody przez ścieki pochodzenia bytowo-gospodarczego.
Dezynfekcja wody może odbyć się na kilka sposobów. Poprzez chlorowanie, ozonowanie, dezynfekcję promieniowaniem ultrafioletowym (UV), sterylną filtrację oraz dwutlenek chloru. Warto wiedzieć, że celem dezynfekcji nie powinno być tylko zabicie szkodliwych mikroorganizmów. Proces powinien mieć też tzw. efekt rezydualny (residual effect). Oznacza to, że dany środek dezynfekujący jest aktywny w wodzie po zakończeniu procesu odkażania. Zadaniem środków dezynfekujących jest również zapobieganie rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów w rurociągach.