Gaśnice śniegowe, gaśnice CO₂: uratują dzieło sztuki lub cenne dokumenty

Podstawowym środkiem gaśniczym w przypadku gaśnic śniegowych jest dwutlenek węgla. Nazwa gaśnice śniegowe wzięła się właśnie od wspomnianego już CO₂, który po opuszczeniu urządzenia przybiera formę tzw. suchego lodu, który kojarzy się nam ze śniegiem.

Dzieje się tak dlatego, że po opuszczeniu gaśnicy dwutlenek węgla rozpręża się i schładza do temperatury -78°C, co prowadzi do zmiany postaci.

Gaśnice śniegowe zastosowanie

Gaśnice CO2 mogą być używane do gaszenia pożarów z grupy B (ciecze, farby, rozpuszczalniki oraz ciała stałe, które łatwo mogą się stopić: głównie tworzywa sztuczne takie jak np. polietylen), ale też C (gazy, w tym używany w domach gaz ziemny albo stosowane w butlach propan, butan i ich mieszanki) i E (urządzeń znajdujących się pod napięciem).

Gaśnicy śniegowej najlepiej użyć do gaszenia przedmiotów wartościowych, np. obrazów, rzeźb czy dokumentów, ponieważ dwutlenek węgla nie pozostawia na nich żadnych śladów. Dlatego często wykorzystuje się je w miejscach, gdzie użycie gaśnicy proszkowej nie jest wskazane właśnie z powodu efektów, jakie mogą się pojawić po jej użyciu (np. w lakierniach, energetyce czy halach przemysłowych).

Ważne! Choć ten typ gaśnic jest subtelniejszy w użyciu i nie powoduje wielkich szkód, trzeba pamiętać, że jest mniej skuteczny od takich środków jak piana czy proszek.

Jak działają gaśnice śniegowe?

Ich działanie polega na zmniejszeniu stężenia procentowego tlenu w powietrzu oraz na bardzo wyraźnym obniżeniu temperatury. Dlatego używając gaśnic śniegowych należy bardzo uważać, zarówno na siebie, jak i osoby znajdujące się w pobliżu. Jeśli mamy odkryte części ciała, zwróćmy na nie szczególną uwagę, ponieważ przez nieuwagę mogą ulec odmrożeniu.

Właśnie dlatego to tak istotne, żeby zwrócić uwagę na oznakowanie gaśnicy i w żadnym wypadku nie gasić nimi ludzi!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl