Producent
Cena
-
od
do
274,50 zł
Cena netto: 254,17 zł
19,55 zł
Cena netto: 18,10 zł
215,00 zł
Cena netto: 174,80 zł
160,00 zł
Cena netto: 148,15 zł
Dezynfekcja rąk – środki czystości do podstawowej higieny
Od dawna wiemy, że choroby rozprzestrzeniają się wszędzie tam, gdzie nie przestrzega się podstawowych zasad higieny. Dlatego nie bez powodu prawidłowe mycie dłoni stało się dla nas nawykiem, bez którego trudno sobie wyobrazić nasze codzienne funkcjonowanie. Wiemy, że na rękach przenoszą się groźne dla naszego życia drobnoustroje, dlatego po powrocie do domu czy skorzystaniu z toalety pierwszą rzeczą, jaką robimy, jest umycie rąk. W dobie pandemii koronawirusa pojawiła się jeszcze jedna czynność, bez której trudno sobie wyobrazić skuteczną walkę z zagrożeniem. Nadal myjemy ręce mydłem albo żelem, jednak kolejny krok to od 2020 r. dezynfekcja rąk.
Dezynfekcja rąk – co to jest?
Dezynfekcja rąk to odkażanie, czyli pozbywanie się (wręcz likwidowanie) mikroorganizmów umiejscowionych na skórze dłoni, które są szkodliwe dla zdrowia i mogą doprowadzić do zakażenia. Żeby osiągnąć efekt, trzeba użyć środków dezynfekujących powstałych na bazie alkoholu. Najczęściej preparaty do dezynfekcji spotykamy w formie płynów, żeli lub pianek. Są praktyczne, bo nie wymagają od nas kolejnych czynności i dodatkowego użycia wody czy ręcznika. Mają się wchłonąć.
Dezynfekcja rąk – kto powinien to robić?
Odpowiedź jest dość oczywista – wszyscy. Jednak to prawdą, że w niektórych miejscach regularna dezynfekcja rąk jest wręcz obowiązkiem. Mowa tu o szpitalach, gabinetach stomatologicznych, salonach tatuażu, gabinetach kosmetologicznych czy fryzjerskich, gdzie dłonie dezynfekuje się często, zazwyczaj przed i po każdym zabiegu/usłudze. Jest to konieczne zawsze, kiedy dochodzi do ingerencji na skórze lub ręce pacjenta/klienta, kiedy pojawia się krew i może dojść do kontaktu z surowym mięsem (np. w restauracyjnych kuchniach przy zacięciu nożem), innymi wydzielinami lub po prostu zabrudzonymi sprzętem narzędziami.
Kiedy zdezynfekować dłonie? Jest kilka sytuacji, kiedy zaleca się odkażenie, np. po wizycie w szpitalu i kontakcie z chorym; przed i po posiłku; po wizycie w toalecie; powrocie do domu ze szkoły, pracy; po jeździe samochodem lub komunikacją miejską; po wyniesieniu śmieci i sprzątaniu; kontakcie ze zwierzęciem lub po kontakcie z pieniędzmi.
Dezynfekcja rąk – jak powinna wyglądać?
Mamy kilka wskazówek na skuteczną dezynfekcję rąk.
• Nabierz na dłoń tyle preparatu do dezynfekcji (żel do rąk), żeby starczyło na umycie obu dłoni.
• Rozprowadź środek na całej powierzchni dłoni, a następnie pocieraj wewnętrzną stroną lewej ręki o wewnętrzną stronę prawej dłoni (i na odwrót).
• Pocieraj dalej: wewnętrzne części dłoni z przeplecionymi palcami.
• Górne części palców a kciuki ruchem obrotowym.
• Na koniec ruchem okrężnym opuszkami palców wycieraj wewnętrzne zagłębienia dłoni do momentu, aż preparat wyschnie.