
Cena
-
od
do
Usługi ppoż. – system oddymiania budynku
Jest kilka sposobów na zabezpieczenie przeciwpożarowe budynku. Jednym z nich jest instalacja nowoczesnego systemu oddymiania. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie mamy duży wybór zautomatyzowanych systemów oddymiania, które pozwalają kompleksowo chronić obiekty mieszkalne i przemysłowe. To naprawdę ważne, żeby prawidłowo zadbać o ochronę ppoż. obiektu. W sytuacji zagrożenia system oddymiania budynku (plus pozostałe systemy) zwiększy szanse na przeżycie osób przebywających wewnątrz – wydłuży czas ewakuacji i da czas straży pożarnej na przybycie.
System oddymiania - rozporządzenie
O tym, jak należy zabezpieczyć budynek przed pożarem, informuje nas ustawa. Chodzi tu o Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w zakresie przeprowadzania przeglądów systemów oddymiania. Jasno z niego wynika, że wszystkie urządzenia przeciwpożarowe zanim zostaną dopuszczone do użytku, muszą zostać poddane testom i badaniom, które potwierdzą, że są sprawne. System oddymiania podlega więc regularnym przeglądom technicznym i konserwacji, za co odpowiedzialni są właściciele, zarządcy lub użytkownicy obiektów.
System oddymiania grawitacyjnego
Jak działa systemy oddymiania grawitacyjnego? Przede wszystkim automatycznie otwierają okna oraz klapy dachowe, żeby szkodliwy dym, który skumulował się w pomieszczeniu, miał możliwość ujścia – tzw. efekt przewiewu. To właśnie automatyzacja sprawia, że siłowniki okienne włączają się natychmiast w całym obiekcie, dzięki czemu możliwa jest szybka ewakuacja ludzi.
Ten rodzaj systemu oddymiania opiera się na wykorzystaniu w naturalny sposób nagrzanego powietrza i dymu. Efekt naturalnego działania systemów oddymiania często wspiera mechaniczna wentylacja przeciwpożarowa. Kompleksowy system oddymiania sprawia, że wentylatory w pierwszej kolejności wydmuchują zadymione powietrze poza budynek. Najważniejsze jest, żeby najpierw ekspresowo udrożnić drogi ewakuacyjne, dlatego system oddymiania klatki schodowej to jeden z kluczowych etapów procesu oddymiania i wentylacji.
Jak działa system oddymiania?
Systemy oddymiające mają zareagować np. wtedy, kiedy w budynku dojdzie do pożaru. Ich zadaniem jest odprowadzenie groźnych dla życia i zdrowia produktów spalania na zewnątrz budynku. Mają zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznego tlenku węgla i chronić przebywające jeszcze w budynku osoby przed zatruciem czadem (przy jednoczesnym braku tlen). Jeśli budynek posiada sprawny system oddymiający z dużą dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć, że nie dojdzie do tragedii.
System oddymiania składa się z następujących elementów: ręczne przyciski oddymiania, różnego typu detektory, sygnalizatory optyczno–akustyczne czy siłowniki.