Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego

Do czego służą instrukcję, wiemy. To zbiór zasad, wskazówek czy przepisów, które mówią nam, jak postępować w danej sytuacji. I tak z instrukcji dowiemy się np., jak złożyć szafę z sieciówki, podłączyć kino domowe, ale też jak postępować, kiedy w miejscu pracy wybuchnie pożar albo samolot będzie musiał awaryjnie wylądować na morzu. Instrukcje są nam potrzebne, ponieważ pozwalają zapanować nad chaosem i pomagają dojść do wyznaczonego celu. Dokładnie taką samą funkcję pełnią instrukcje bezpieczeństwa pożarowego – mają „powiedzieć” nam, co zrobić, żeby uratować swoje życie w sytuacji kryzysowej.

Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego – co się w nich znajduje?

Można powiedzieć, że instrukcje bezpieczeństwa pożarowego to jedne z ważniejszych, z jakimi możemy się spotkać. Dlaczego? Kiedy wybuchnie pożar, a ogień zacznie się rozprzestrzeniać, wiedza na temat układu budynku, stosowanych w obiekcie zabezpieczeń i właściwe oznakowanie będzie dla znajdujących się w środku osób (ale także ekipy strażackiej) bezcenną informacją, która może ocalić życie. Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to kompleksowy dokument, w którym znajduje się analiza warunków budowlanych, technologii znajdującej się w obiekcie (z uwzględnieniem występujących zagrożeń), stosowanych zabezpieczeń przeciwpożarowych, sposobu przeciwdziałania pożarom, zasad postępowania na wypadek pożaru oraz sposobów prowadzenia ewakuacji.

Istnieją ścisłe wytyczne, co do tego, jakie informacje powinna zawierać instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Narzuca je oczywiście rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz. U. 2010 Nr 109, poz. 719). I tak instrukcja bezpieczeństwa pożarowego musi być opracowana dla następujących obiektów lub ich części:

• budynków użyteczności publicznej, jeśli kubatura obiektu przekracza 1000 m3 (dla urzędów, kin, biur, szkół, przedszkoli itp.) oraz budynków zamieszkania zbiorowego, czyli hoteli, pensjonatów, sanatoriów, domów wczasowych, domów opieki). Instrukcja obowiązuje także dla obiektów produkcyjnych i magazynowych;
• budynków inwentarskich, których kubatura przekracza 1500 m3;
• jeśli występuje strefa zagrożenia wybuchem.

Kto jest odpowiedzialny za to, żeby instrukcja bezpieczeństwa pożarowego znajdowała się w budynku? Leży to w odpowiedzialności właściciela, zarządcy lub użytkownika obiektu, którzy zgodnie z przepisami prawa mają zapewnić odpowiednią ochronę przeciwpożarową zakładu pracy czy budynku, którym się opiekują.

Instrukcje bezp. pożarowego

Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego IBP WYKONANIE Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego IBP WYKONANIE
Producent: SUPON
Cena: 1 230,00 zł (netto: 1 000,00 zł )
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium