Artykuły BHP – ochrona indywidualna dróg oddechowych, głowy, oczu i słuchu

Istnieje szereg wytycznych, co do tego, jakie wymagania powinny spełniać środki ochrony indywidualnej. Ich podstawowa funkcja to oczywiście zabezpieczania pracownika przed zagrożeniami, na jakie jest narażony w swoim środowisku pracy. Jednocześnie musi się to odbyć w sposób, który nie przeszkadza wykonywać swoich obowiązków (w praktyce oznacza to np., że muszą mieć odpowiednią wagę i nie przeszkadzają w poruszaniu się). Kolejny ważny aspekt to zadbanie o to, żeby sprzęt był zgodny z obowiązującymi normami i posiadał certyfikat CE oraz deklarację zgodności.

Czym są środki ochrony indywidualnej?

To wszystkie środki noszone lub trzymane przez pracownika, które chronią go przed zagrożeniem, które może spowodować utratę przez niego zdrowia lub życia. Artykuły BHP, które zapewniają ochronę indywidualną, to: hełmy, rękawice, ochronniki słuchu, okulary ochronne, ochronne ubrania i obuwie. O tym, jakie środki będą wykorzystane w danym miejscu pracy, decyduje już specyfika miejsca i stopień zagrożenia, a także aktualny stan zdrowia pracownika.

Żeby ŚOI mogły sprawdzić się w momencie zagrożenia, muszą być spełnione takie warunki, jak: indywidualne dopasowanie do konkretnego pracownika, odpowiedni stan techniczny artykułów ochronnych oraz zapewnienie szkolenia pracownikowi w zakresie prawidłowego użytkowania poszczególnych środków.
Ochrona indywidualna dróg oddechowych

W miejscu pracy najważniejsze jest bezpieczeństwo i higiena pracy. Dlatego jeśli istnieje ryzyko, że pracownik może być narażony na działanie szkodliwych pyłów, dymów lub gazów (albo jest możliwe wystąpienie niedoboru tlenu), musi zostać wyposażony w sprzęt chroniący drogi oddechowe, który nie narazi go na niebezpieczeństwo. Są to maski przeciwpyłowe a także aparaty oddechowe. Maski oddechowe chronią przed pyłem, natomiast aparaty oddechowe zabezpieczają przed dymami toksycznymi i deficytem tlenu.

Ochrona indywidualna głowy

Trudno sobie wyobrazić pracowników budowy bez odpowiedniego zabezpieczenia głowy oraz twarzy. Kaski, hełmy czy inne osłony to dziś elementy niezbędne, bez których trudno mówić o właściwej ochronie w miejscu pracy. Ochrona indywidualna głowy konieczna jest nie tylko na placu budowy, ale też w warsztatach, branży przemysłowej, ale też w leśnictwie (np. przy wyrębie drzew).

Prawidłową ochronę głowy zapewniają przede wszystkim spełniające normy bezpieczeństwa hełmy. Mają zabezpieczyć głowę przed wszelkimi urazami mechanicznymi, które mogą spowodować spadające lub przemieszczające się przedmioty. Warto zadbać również o to, żeby hełmy chroniły głowę przed uderzeniem o nieruchome, twarde lub ostre przedmioty. Są też takie modele hełmów, które zabezpieczają głowę oraz twarz przed odpryskami stopionego metalu.

Ochrona indywidualna oczu i słuchu

Do podstawowych środków, których zadaniem jest ochrona narządu wzroku, zaliczamy okulary ochronne, gogle ochronne oraz osłony twarzy. Każdy z wymienionych środków chroniących oczy wyposażony jest w szybkę ochronną. Szybka to przezroczysta część okularów bądź gogli, która umożliwia widzenie i nie przeszkadza w pracy. Środki ochrony narządu słuchu to z kolei nauszniki przeciwhałasowe lub wkładki przeciwhałasowe. Nauszniki przeciwhałasowe mogą być używane niezależne lub dopasowywane do hełmów ochronnych. Z kolei wkładki przeciwhałasowe służą do szczelnego zamknięcia zewnętrznego przewodu słuchowego.

Rodzaje wkładek: piankowa (kształtowane przez osobę użytkującą), skrzydełkowe (kształtowane przez producenta) lub tworzone na indywidualne zlecenie.

 PRZYŁBICA OCHRONNA - COVER ONE PRZYŁBICA OCHRONNA - COVER ONE
Producent: COVER ONE
Cena: 42,64 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Kombinezon OxyChem C210 Kombinezon OxyChem C210
Producent: OXYLINE
Cena: 57,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
PÓŁPRZYŁBICA COVERONE PÓŁPRZYŁBICA COVERONE
Producent: COVER ONE
Cena: 24,50 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Rękawiczki foliowe Rękawiczki foliowe
Producent: RAW-POL
Cena: 10,00 zł
szt.
zobacz więcej
ZESTAW  SECURA 2000 LAKIERNICZY ZESTAW SECURA 2000 LAKIERNICZY
Producent: SECURA
Cena: 102,00 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl