Usługi ppoż. – system detekcji gazów

Jak wiemy system detekcji gazów (toksycznych, wybuchowych) i pożarów, nie jest standardowym elementem wyposażenia wnętrz. Najczęściej instaluje się go tam, gdzie istnieje ryzyko pojawienia się gazów (jako efekt uboczny) w procesie produkcji lub magazynowania materiałów chemicznych. Prawidłowo działający system detekcji gazów pozwala wykryć zagrożenie we wczesnym jego stadium i dowodzi, że w obiekcie dba się o bezpieczeństwo ludzi oraz kontroluje wydatki na energię elektryczną, wentylację i energię cieplną.

Systemy detekcji gazów spotkamy również w garażach czy tunelach, gdzie dokonuje się pomiaru oparu cieczy LPG (tzw. gazu płynnego), tlenku azotu czy CO (tlenku węgla). Tego typu system potrafi wykryć przekroczenie stężenia gazu i zaalarmować otoczenie przez sygnalizację świetlną oraz dźwiękową i uruchomić odpowiednie stopnie wentylacji.

System detekcji gazów musi być zainstalowany, ponieważ jest nakazany przez rozporządzenie, które określa rodzaj oraz przeznaczenie instalacji przeciwpożarowych, jakie muszą się znajdować w określonych prawnie miejscach, gdzie istnieje ryzyko wybuchu. I tak np. system musi znaleźć się w zamkniętych warsztatach samochodowych, stacjach kontroli paliw, wspomnianych halach garażowych czy kotłowniach.

System detekcji gazów – od czego zacząć?

Zanim jednak zdecydujesz się zlecić instalację takiego systemu, zadbaj, żeby Twój wykonawca dobrze przygotował się do pracy i spełnił kilka ważnych warunków. Przygotowania do projektu warto zacząć od analizy atmosfery/klimatu, jakie panują wewnątrz budynku. Chodzi tu o weryfikację takich czynników, jak wilgoć, wysokość temperatury czy obecność innych gazów mających wpływ na wyniki. Trzeba to zrobić, żeby właściwie skalibrować system.

Następna kwestia dotyczy miejsca, w którym system detekcji gazów się znajdzie. Gdzie zostaną umieszczone czujniki? Przede wszystkim tam, gdzie zakładamy, że stężenie gazu może przekroczyć wartości niebezpieczne. Dostęp do detektorów musi być łatwy, trzeba też pamiętać, żeby zapewnić prawidłowy przepływ powietrza.

System detekcji gazów – zadania

Najogólniej mówiąc, systemy detekcji gazów instaluje się po to, żeby wykryć zagrożenie, zanim będzie ono na tyle duże, że nic nie będzie można zrobić. Dzięki ostrzeżeniu można zdusić niebezpieczeństwo w zarodku i na wczesnym etapie wdrożyć działania zaradcze (uruchomić wentylację czy systemy gaśnicze).

Podsumowując, detektory działają po to, żeby:

• wykryć i wysłać ostrzeżenie przed zdarzeniami, które zagrażają życiu i zdrowiu człowieka;
• wykryć i ostrzec przed zdarzeniami mogącymi skutkować stratami materialnymi na szeroką skalę;
• wykryć i ostrzec przed zdarzeniami mogącymi wywołać katastrofę przemysłową;
• monitorować instalacje zawierające niebezpieczne media.

System detekcji gazów

System detekcji gazów wybuchowych lub toksycznych System detekcji gazów wybuchowych lub toksycznych
Cena: 1 230,00 zł (netto: 1 000,00 zł )
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium