Smoki ssawne - solidne i odporne na korozję

Aby skutecznie ugasić pożar, strażacy muszą w pierwszej kolejności dostać się do wody umieszczonej w wozie strażackim (w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku), hydrancie czy innym akwenie znajdującym się w okolicy. Jednak żeby dobrze połączyć węże strażackie ze zbiornikiem wodnym, ekipa strażacka musi skorzystać ze specjalnego sprzętu ppoż., który im to połączenie umożliwi. W takiej sytuacji gaszący pożar sięgają po konkretny przedmiot z armatury wodnej. Mogą to być np. smoki ssawne.

Smoki ssawne proste i skośne - rodzaje

Wyróżniamy dwa typy smoków ssawnych: smoki ssawne proste i smoki ssawne skośne. Czemu służą? Smoki znajdują się na końcu linii wężowej i spełniają dwie ważne funkcje. Przede wszystkim zabezpieczają wirnik pompy przed zanieczyszczeniami, które zwykle znajdują się w wodzie pobieranej z naturalnych zbiorników (jezior, stawów etc.). Po drugie mają chronić słup wodny linii ssawnej przed „zerwaniem” w sytuacji, kiedy praca pompy zostanie zatrzymana. Jak to działa? Zawór zwrotny zatrzymuje wodę w wężu, dzięki temu nie ma potrzeby, żeby od nowa rozpoczynać cały proces gaszenia.

Z czego zrobione są smoki ssawne?

Wszystkie smoki wykonane są z aluminium, materiału gwarantującego trwałość i długi czas użytkowania. Smok ssawny składa się: z korpusu, leja napływu wody z sitem ochronnym, zaworu zwrotnego z dźwignią oraz nasady ssawnej. Jak działa smok? Zawór zwrotny wyposażony jest w dźwignię umożliwiającą jego otwarcie poprzez pociągnięcie zamocowanej do niego linki i odwodnienie linii ssawnej po zakończeniu akcji gaśniczej.

Smoki ssawne proste a smoki ssawne skośne - różnice

Podstawowa różnica wiąże się ze źródłem wody, które zasila pompy i węże podczas akcji ratunkowej. Smoków prostych używa się zazwyczaj do poboru wody z dużych, otwartych zbiorników naturalnych, np. rzek, jezior czy stawów. Z kolei smoki skośne wykorzystuje się do pobierania wody z miejsc, gdzie podłoże jest przejrzyste, utwardzone, nie ma ryzyka zanieczyszczenia - np. piwnic.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl