Producent
Cena
-
od
do
99,00 zł
Cena netto: 80,49 zł
39,00 zł
Cena netto: 36,11 zł
27,00 zł
Cena netto: 25,00 zł
215,00 zł
Cena netto: 199,07 zł
251,49 zł
Cena netto: 232,86 zł
37,00 zł
Cena netto: 34,26 zł
Apteczki BHP – pierwsza pomoc w zasięgu ręki
Apteczki BHP czy apteczki ppoż. podobnie jak np. gaśnice, powinny znajdować się na wyposażeniu każdego zakładu pracy, gospodarstwa domowego, mieszkania czy samochodu. W miejscu pracy musi zadbać o to pracodawca, którego zobowiązuje do tego specjalne rozporządzenie. Jeśli zaś chodzi o domowe apteczki BHP (lub apteczki samochodowe), sprawa ma się już inaczej. O tym, czy w mieszkaniu znajdzie się apteczka BHP, decydujemy sami. Tylko od naszej dojrzałości oraz świadomości zależy, czy w momencie zagrożenia życia: naszego lub domowników, będziemy mieć w zasięgu ręki sprzęt niezbędny do udzielania pierwszej pomocy.
Apteczki BHP w miejscu pracy
Jak już wspomnieliśmy, rozporządzenie (z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650) zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia pracownikom nie tylko apteczki BHP, ale całego systemu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji, kiedy dojdzie do wypadku. Mowa tu m.in. o specjalnych punktach pierwszej pomocy tam, gdzie prowadzone są prace o zwiększonym ryzyku wypadku lub wydziela się para, gazy czy inne pyły, które uznaje się za niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne.
Przepisy nie mówią natomiast, jaka liczba apteczek powinna się znaleźć w miejscu pracy czy o ich dokładnym rozmieszczeniu. Nie określają też precyzyjnie wyposażenie apteczek. Wszystko zależy od specyfiki zakładu, liczby pracowników i typu zagrożenia, jakie może na jego terenie wystąpić.
Skład apteczki pierwszej pomocy BHP
W podstawowym wyposażeniu apteczki zwykle znajdują się: bandaże, opatrunki, plastry, chusty trójkątne, opaski elastyczne, koce ratunkowe termoizolacyjne, rękawiczki lateksowe, nożyczki, maseczka do sztucznego oddychania. To standardowa zawartość, ponieważ nie istnienie żaden konkretny przepis (opracowany przez polskie ustawodawstwo), który dokładnie mówi nam, jak ma wyglądać skład wyposażenia apteczek pierwszej pomocy. Dlatego w Polsce przyjęło się, że zawartość apteczek ustala się w oparciu o niemieckie normy DIN.
Uwaga! W apteczce BHP, ze względów bezpieczeństwa, nie powinny znajdować się lekarstwa. Taka profilaktyka wynika z tego, że osoba, która udziela pierwszej pomocy, zwykle nie wie, na co uczulony jest poszkodowany. Dzięki temu nie poda mu leku, który może tylko pogorszyć jego stan.