Usługi ppoż. – systemy ostrzegawcze dźwiękowe

Dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO) są częścią rozbudowanego systemu ochrony przeciwpożarowej budynku. Służą temu, by podnieść poziom bezpieczeństwa w danym obiekcie. Ten system ostrzegawczy ma automatycznie przesłać informację o niebezpieczeństwie w postaci sygnałów alarmowych i komunikatów głosowych. Dzieje się to natychmiast po tym, jak pojawi się ostrzeżenie z systemu sygnalizacji pożarowej i na żądanie operatora. Innymi słowy, kiedy wybuchnie pożar, przebywający w budynku ludzie usłyszą, że ich życie jest zagrożone, dlatego powinni się jak najszybciej ewakuować.

Podobnie jak w przypadku instalacji w obiekcie pozostałych systemów wchodzących w skład ochrony ppoż., dźwiękowe systemy ostrzegawcze są obowiązkowe. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. 2010 r., Nr 109, poz. 719).

Systemy ostrzegawcze wspierające ewakuację

Dźwiękowe systemy ostrzegawcze mogą być alternatywą dla sygnałów alarmowych typu syrena, ale najlepiej, jak są ich uzupełnieniem. Jest to system ostrzegawczy, który wspiera inne działania ochronne sygnalizujące wybuch pożaru, dzięki czemu ewakuacja odbywa się sprawnie i jest pozbawiona chaosu.

Pamiętajmy, że w momencie zagrożenia nasz organizm działa na dużej adrenalinie, a poziom stresu podnosi się. Potrzebujemy wtedy jasnych i bardzo precyzyjnych informacji o tym, co robić – dźwiękowe systemy ostrzegawcze zapewniają tego typu komunikację. W tym przypadku zamiast syren mamy głośniki, przez które płyną wcześniej nagrane i zaprogramowane przekazy alarmowe. W zależności od sytuacji mogą być bardzo precyzyjne i dotyczące wykonania jednej tylko akcji, np. informujące o drodze ewakuacji z konkretnego miejsca w budynku.

Dźwiękowe systemy ostrzegawcze – uniwersalne i praktyczne

Dźwiękowe Systemy Ostrzegawcze to rozwiązanie uniwersalne, ponieważ mogą być wykorzystywane nie tylko w sytuacji zagrożenia, wskazując drogę ewakuacji. Bardzo często używa się je na co dzień, do celów komercyjnych. Oznacza to, że przed głośniki można usłyszeć muzykę, nadawać reklamy czy personalizowane przekazy do pracowników (trochę jak szkolny radiowęzeł). Jest to tzw. funkcja systemów nagłośnienia Public Address – PA. Warto jednak wiedzieć, że system DSO różni się od wspomnianych systemów nagłośnieniowych (PA) dużo wyższymi wymaganiami odnośnie parametrów akustycznych, samokontroli i redundancji, zasilania awaryjnego czy odporności na zakłócenia. To samo tyczy się głośników, kabli oraz systemu ich mocowania – tu również standard wykonania musi być wyższy.

Dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO) Dźwiękowe systemy ostrzegawcze (DSO)
Cena: 1 230,00 zł (netto: 1 000,00 zł )
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium