Usługi ppoż. – systemy sygnalizacji pożaru

O tym, jak ważne są sprawnie działające systemy sygnalizacji pożaru, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ich rolą jest ostrzegać i wskazywać drogę ucieczki w chwili zagrożenia. Nie można więc bagatelizować zasadności ich instalacji. Każdy budynek użytku publicznego (a nawet nasze prywatne mieszkania czy domki jednorodzinne) powinien być odpowiednio chroniony przed pożarem. I jeśli chodzi o właściwą ochronę przeciwpożarową budynków wymienionych w pierwszej kolejności, możemy mieć pewność, że jest ona zagwarantowana (wynika to wprost z ministerialnego rozporządzenia), tak w przypadku drugiej kategorii obiektów bywa z tym różnie. Zarządcy budynków mają obowiązek wyposażyć obiekty w systemy sygnalizacji pożaru. Prywatni właściciele chronią (lub nie) swój majątek i życie we własnym zakresie.

System sygnalizacji pożaru – czym jest?

System sygnalizacji pożarowej (SSP) lub SAP, czyli sygnalizacja alarmowa pożarowa lub system alarmu pożarowego to zbiór elementów wchodzących w skład rozbudowanej instalacji, która ma wykryć pożar we wczesnej jego fazie, włączyć alarm i automatycznie przesłać informacje o zagrożeniu do straży pożarnej. Istotą działania systemu ppoż. jest błyskawiczne i precyzyjne zlokalizowanie zarzewia ognia, zanim się rozprzestrzeni. Im szybciej zadziała system sygnalizacji pożaru, tym łatwiej i bezpieczniej będzie można przeprowadzić akcję ratunkową i ochronić mienie znajdujące się wewnątrz palącego się miejsca.

Nowoczesny system sygnalizacji pożaru – jaki jest?

Obecna technologia sprawia, że dzisiejsze systemy sygnalizacji pożaru są bardziej uniwersalne i spełniają więcej zadań, niż tylko te związane z samą sygnalizacja zagrożenia. Nowoczesne systemy są tak zaprogramowane, że potrafią automatycznie rozpocząć działania, których celem jest zatrzymanie ognia – tak, żeby nie rozprzestrzeniał się na inne części/piętra obiektu. Innowacyjny system sygnalizacji pożaru posiada czujniki różnego typu (m.in. optyczne, jonizacyjne, temperaturowe), które szybko i precyzyjnie lokalizują pożar.

Na rynku istnieje wiele systemów różniących się od siebie stopniem zaawansowania. Dlatego bardzo łatwo jest wybrać system sygnalizacji pożaru najlepiej dostosowany do miejsca, które ma chronić. Wielkości budynku, ale też rodzaju materiałów, jakie są magazynowane wewnątrz. System posiada specjalne sensory, które na bieżąco diagnozują i dopasowują się do warunków otoczenia (np. sprawdzają stopień zadymienia). Mają też funkcję zgłaszania potrzeby przeglądu danego systemu czy podsystemu do konserwacji.

Systemy sygnalizacji pożaru

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium