Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Roteor, czyli środek do wytwarzania piany gaśniczej

W każdej ofercie sklepu, który sprzedaje produkty dla straży pożarnej, powinny się również znaleźć środki pianotwórcze. W Supon mamy roteor, który można nabyć w beczce lub kontenerze: o różnej pojemności oraz stężeniu procentowym.

Roteor - co to dokładnie jest?

Roteor to syntetyczny roztwór wodno-alkoholowy do gaszenia pożarów. Używa się go zamiast wody w sytuacji, kiedy strażacy mają do czynienia z pożarem typu B, czyli pożarem cieczy palnych, w tym również materiałów topiących się w procesie palenia. Warto jednak pamiętać, że jeśli istnieje możliwość skorzystania z wody, właśnie to rozwiązanie jest wybierane. Dzieje się tak dlatego, że piana gaśnicza (pęcherzyki wytworzone z cieczy) mają negatywny wpływ na środowisko. Taniej i bardziej ekologicznie jest więc skorzystać z naturalnych zasobów.

Piana gaśnicza: rodzaje

Roteor przy zastosowaniu wody wodociągowej, morskiej lub śródlądowej (nie zasolonej) może wytwarzać pianę gaśniczą o konsystencji lekkiej, średniej i ciężkiej. To ciecz bez osadów o charakterystycznym zapachu, dzięki której powstaje właśnie piana gaśnicza.

W ofercie naszego sklepu znajduje się środek pianotwórczy: Roteor M, Roteor 3SP, Roteor 3SP Premium oraz Roteor M6 9 kontener, beczka, którego największą zaletą jest to, że pomaga wytworzyć dowolny rodzaj piany.

Środki pianotwórcze: skład

W skład wszystkich dostępnych na rynku środków pianotwórczych wchodzą takie składniki, jak:

  • substancje pianotwórcze powierzchniowo-czynne pochodzenia naturalnego (środki typu P, FP, FFFP i proteinowe typu AR); detergenty syntetyczne (środki pianotwórcze S, A i syntetycznych typu AR, detergenty syntetyczne fluorowane i perfluorowane (typ AFFF, FFFP, FP i typu AR) tworząc tzw. film wodny;
  • rozpuszczalniki organiczne;
  • dodatki, które ułatwiają proces rozpuszczania;
  • dodatki obniżające temperaturę krzepnięcia;
  • inhibitory korozji.

Środki gaśnicze typu FFFP

To typ środków tworzących wspomniany już film wodny. Można je mieszać zarówno z wodą słoną jak i słodką. Są skuteczne - ponowny zapłon zdarza się rzadko. Dzieje się tak dlatego, ponieważ środki gaśnicze FFFP zawierają zhydrolizowane białka (proteiny), dzięki czemu może powstać gruba warstwa piany gaśniczej.

Środki gaśnicze typu AFFF

Podobnie jak środki gaśnicze typu FFFP, są to środki, które tworzą film wodny. To fluorosyntetyczny, pianotwórczy środek gaśniczy, dzięki któremu powstaje ciężka piana gaśnicza szczególnie przydatna do walki z pożarami klasy A i B.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium